Norges Fotballforbund har bestemt at fotball-NM skal gjennomføres på tradisjonelt vis i 2021-sesongen.
For første gang i historien, med unntak av krigsårene, ble det i september konkludert med at det ikke var mulig å gjennomføre et normalt norgesmesterskap for herrer inneværende sesong. Forbundsstyret nedsatte samtidig et utvalg som skulle vurderingen av NM i 2021.
Utvalget har blant annet løftet frem en ny spilleplan hvor et komplett norgesmesterskap gjennomføres i sin helhet på våren.
Dette konseptet skal drøftes videre på senere tidspunkt, men usikkerheten rundt 2021-sesongen gjør at en slik utprøving utsettes. Dermed fortsetter NM for menn og kvinner i samme form og farge som tidligere med noen små justeringer. Blant annet skal NM for menn utvides med flere lag i samråd med fotballkretsene. Videre legges det opp til at finalene for J19, G19, kvinner og menn skal spilles på Ullevaal stadion dersom vær- og føreforhold tillater det.
Fana IL Fotballs herrelag vil være direkte kvalifisert til NM for menn sammen med de høyeste rangerte lagene i Hordaland. Ørjan Hålands disipler kan dermed legge skumle planer om å overraske lag fra høyere divisjoner med positiv, hurtig og energisk angrepsfotball.