Talentene fra Fana og Sædalen skal måle krefter mot svært god motstand i J19 1. divisjon.
Fana IL Fotball og Sædalen IL satte i gang en litt tilfeldig og forsiktig tilnærming til samarbeid i J17-klassen før 2020-sesongen. Etter noen få uker ble det raskt konkludert med at den store gevinsten ved å gjøre ting sammen ble umulig å avstå.
Klubbenes eldste talenter ble raskt en kohort hvilket økte konkurransesituasjonen i treningsgruppen betraktelig. I tillegg ble den samlede kompetansen i trenerteamet enda sterkere da Andrew Harrison og Tore Vindheim utfylte hverandre på en god måte. Gjennom året la J17-laget på Corvus Energy Fana-akademiet kanskje ned aller flest treningstimer på Nesttun Idrettsplass.
Dette resulterte naturligvis i stor ferdighetsutvikling og mange imponerende prestasjoner i J17 1. divisjon. Sist, men ikke minst dannet dette grunnlaget for en viktig samarbeidsavtale for jente- og damefotballen.
Stiller lag i J19-klassen
NFF Hordaland har ventet altfor lenge på en positiv beskjed fra myndighetene med tanke på når seniorfotballen kan komme i gang. Foreløpig er det som kjent ikke gitt noen signaler om oppstartsdato for lavere divisjoner. Det er for tiden ikke tillatt med kontakttrening i seniorfotballen - dermed må alle involverte belage seg på at seriestarten lar vente på seg.
Dette har påvirket planleggingen av sesongen for de eldste talentene i Fana IL Fotball og Sædalen IL da disse skulle hatt sin kamparena på klubbens samarbeidslag i seniorfotballen. Da muligheten for å etteranmelde lag i J19-klassen dukket opp ble spill her en god løsning så lenge koronasituasjonen pågår.
Gjennom spill i J19 1. divisjon møter Fana/Sædalen følgende motstandere: Bremnes, Fyllingsdalen, Gneist, Loddefjord, Nordhordland, Os/Nore Neset, Stord og Voss.